Menu

WYDARZENIA KTÓRE ODBYŁY SIĘ W  NASZEJ  PARAFII                             

W sobotę i niedzielę 11 i 12 maja 2024 roku gościliśmy w naszej parafii ROMCIA-TOMCIA (pana Romana Kempińskiego)

W niedzielę 12 maja, w naszej Parafii gościliśmy ROMCIA-TOMCIA (pana Romana Kempińskiego), znanego w naszym kraju autora rymowanych Ewangelii oraz wierszowanych, ilustrowanych książeczek biblijnych dla dzieci. Pan Roman przyjechał do nas ze Szczecina. Podzielił się z nami świadectwem swojej wiary. Mieliśmy również okazję do nabycia jego pięknych publikacji oraz muzycznych nagrań dla dzieci i dla wnuków, z imienną dedykacją samego Autora, który po każdej Mszy św. książeczki te rozprowadzał. Gdzie Boże świadectwo, tam i sporo radości…

 

Przykładowy wierszyk....

Na początku Słowo było,

Które z Boga pochodziło.

Przez nie wszystko to się stało,

Co się później wykonało.

 

Było Życiem i Światłością,

A dla ludzi szczęśliwością,

Która świeci im w ciemności

I prowadzi do Wieczności.

 

Posłał Bóg przed Słowem Jana.

Misja była niesłychana,

Bowiem świadczyć miał niezbicie,

Że ta Światłość daje Życie.

 

Słowo przyszło do nas w gości,

Jako do swojej własności.

Kto Je przyjął, ten moc miał,

Bożym dzieckiem już się stał.

 

Bo uwierzyć w Jego imię,

To od Boga dostać siłę.

 

A Słowo stało się Ciałem.

Widzieliśmy Jego chwałę,

Zamieszkało pośród nas.

Nastał wreszcie Boży czas.

 

Jan świadectwo o tym dał:

- Większy przyjdzie po mnie Pan.

On przewyższy mnie godnością,

Łaską, Prawdą i Miłością.

 

Tekst jest ze Świętego Jana.

Stąd pytanie się wyłania:

Kto jest Janem? A kto Słowem?

Czy ktoś na to mi odpowie?

Wyjazd do Sanktuarium w Płonkowie  1 maj 2024

Grupa parafian wspólnie z ks. Rafałem udała się rowerami 1 maja do Sanktuarium Kapłanów Męczenników w Płonkowie. Po dotarciu do Sanktu-arium powitał nas ks. kustosze Bogusław Krzemiński, który opowiedział o zamordowanym w tej parafii bł. ks. Marianie Skrzypczaku przy którego relikwiach odbyła indywidualną modlitwę. Rowerowi pielgrzymi mogli także zobaczyć pamiątki które pozostały po zamordowanym kapłanie.

PŁONKOWO – KAPŁANÓW MĘCZENNIKÓW

Sanktuarium utworzone zostało w 2013 roku. W grudniu 2006 roku odbyła się rekognicja, czyli ekshumacja, rozpoznanie i uroczyste przeniesienie do kościoła  doczesnych szczątków bł. ks. Mariana Skrzypczaka, jednego ze 108 męczenników II wojny światowej (w gronie tym znalazło się 8 kapłanów z archidiecezji gnieźnieńskiej). Na skrzyni, w której zostały złożone umieszczono słowa błogosławionego wypowiedziane tuż przed śmiercią: „Jezu zlituj się!… Przebacz im…” Ks. Marian Skrzypczak urodził się 15 kwietnia 1909 roku w Janowcu Wielkopolskim. Jako młody ksiądz został skierowany do Płonkowa, gdzie po wybuchu II wojny światowej przyszło mu zastępować miejscowego proboszcza. Gdy w miejscowości zjawili się hitlerowcy początkowo chciał uciekać i schronić się u rodziców w Toruniu. Został jednak w poczuciu kapłańskiego obowiązku i troski o powierzonych mu wiernych. Zginął 5 października 1939 roku, bity i katowany, a później zastrzelony przez hitlerowców w pobliżu kościoła. Według świadectwa Czesława Dziewuckiego, które wykorzystano w procesie beatyfikacyjnym w chwili śmierci ks. Skrzypczak prosił Boga o przebaczenie dla swoich oprawców. Beatyfikacja ks. Mariana Skrzypczaka odbyła się w 1999 roku podczas siódmej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Ojczyzny. Zaliczył on wówczas do grona błogosławionych 108 męczenników, którzy ponieśli śmierć męczeńską w czasie II wojny światowej. Wśród nich było 8 kapłanów z archidiecezji gnieźnieńskiej, oprócz bł. ks. Mariana Skrzypczaka także: bł. ks. Stanisław Kubski, bł. ks. Władysław Demski, bł. ks. Jan Nepomucen Chrzan, bł. ks. Alojzy Sobaszek, bł. ks. Franciszek Dachtera, ks. Antoni Świadek, ks. Władysław Mączyński.

 

ZAKOŃCZENIE DROGI KRZYŻOWEJ WEWNĄTRZ KOŚCIOŁA PW BŁ BP I M. MICHAŁA KOZALA

DROGA KRZYŻOWA ULICAMI MIASTA JANIKOWA 22.03.2024

DROGA KRZYŻOWA ULICAMI MIASTA JANIKOWA 22.03.2024

DROGA KRZYŻOWA ULICAMI MIASTA JANIKOWA 22.03.2024

DROGA KRZYŻOWA ULICAMI MIASTA JANIKOWA 22.03.2024

OSTATNIA STACJA DROGI KRZYŻOWEJ NA STOPNIACH KOŚCIOŁA

DROGA KRZYŻOWA ULICAMI MIASTA JANIKOWA 22.03.2024

SPOTKANE KS. MARCINA MODRZYŃSKIEGO - REKOLEKCJONISTY Z PRZEDSTAWICIELAMI RÓŻNYCH NASZYCH PARAFIALNYCH WSPÓLNOT.

20 MARCA 2024

MSZA ŚWIĘTA W KAPLICY PRZED WYRUSZENIEM NA EKSTREMALNĄ DROGĘ KRZYŻOWĄ

8 MARCA 2024 GODZ. 20.00

Dzień skupienia „Żywego Różańca”

W sobotę, 24 lutego 2024 roku w Markowicach, zorganizowany został zwyczajowo  (w godz. 9:30-13:00), Dzień skupienia „Żywego Różańca” dla regionu inowrocławskiego (obok spotkań w Gnieźnie, we Wrześni i we Wągrowcu). Osoby należące do Stowarzyszenia, którym pozwoliło na to zdrowie oraz Ci, którym bliska jest modlitwa różańcowa (zainteresowane udziałem w tym wielkopostnym wydarzeniu), chętnie podjęły to zaproszenie. Pielgrzymowało nas łącznie 29(30) osób. Oby następnym razem jeszcze więcej! Bóg zapłać za tę wspólnotę modlitwy!

JANIKOWSKI ORSZAK 3 KRÓLI - 6 STYCZEŃ 2024

W uroczystość Objawienia Pańskiego wyruszył już zwyczajowo z placu przed Cukrownią janikowski Orszak 3 Króli, w którym przemaszerowaliśmy do Hali Widowiskowo - Sportowej, gdzie wspólnie śpiewaliśmy kolędy, odbyły się jasełka w formie niezwykłej pantomimy, miała miejsce loteria fantowa oraz wręczenie nagród dzieciom, które uczestniczyły w gminnym konkursie plastycznym. Podczas imprezy  zbierano fundusze na rehabilitację małego Franka;  m.in. poprzez upieczone blachy ciasta, przyniesione do Hali. Bóg zapłać!!

OPŁATEK PARAFIALNY PRZEDSTAWICIELI KÓŁ I STOWARZYSZEŃ PARAFIALNYCH - 17.12.2023

Powrót

11 LISTOPAD 2023 NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Powrót

28 PAŹDZIERNIK 2023 -PIELGRZYMKA DO: GOŚCIESZYNA, GNIEZNA, KOŁACZKOWA (PARAFIA POD WEZWANIEM ŚW. JUDY TADEUSZA), BIECHOWA (MATKA BOŻA POCIESZENIA)

Spotkanie z ks. pr. Bogumiłem Czulińskim w Kołaczkowie

Powrót

17. 09.2023 Pielgrzymujemy na Kalwarię Pakoską

Powrót

 WYJAZD AUTOKAROWY NA LEDNOGÓRĘ I LEDNICĘ - 21 wrzesień 2023
Ze względu na większe od możliwości autokaru zainteresowanie naszym wspólnym pielgrzymowaniem na zakończenie lata 2023 roku zorganizowany został jeszcze jeden, jednodniowy wspólny wyjazd autokarowyw czwartek 21 września na Lednogórę oraz Lednicę. W programie było: zwiedzanie Skansenu Etnograficznego w Dziekanowicach, wczesnopiastowskiego grodu na wyspie z muzeum na Ostrowie Lednickim („najbardziej prawdopodobne miejsce Chrztu pierwszych Piastów"), wspólna Msza św. w ośrodku na Polach Lednickich obok Bramy Ryby, Muzeum Św. Jana Pawła II i nawiedzenie grobu jego założyciela Śp. o. Jana Góry. Wracając do Janikowa zatrzymaliśmy się również przy gnieźnieńskiej Archikatedrze. Dzięki tej wyprawie zrozumieliśmy lepiej znaczenie lednickiego zawołania: Stąd nasz ród!

WYJAZD NA LEDNOGÓRĘ I LEDNICĘ

Powrót

 PIELGRZYMKA PARAFIALNA NA MAZURY  5 - 7 WRZESIEŃ 2023

W terminie od 5 do 7 września (wtorek - czwartek) odbyła się autokarowa pielgrzymka parafialna na Mazury (z  noclegami i posiłkami w Sanktuarium w Świętej Lipce). W programie znalazło się także Sanktuarium w Gietrzwałdzie, Klasztor w Stoczku Warmińskim (miejscu uwięzienia Bł. Prymasa Tysiąclecia, związanym z początkiem maryjnej odnowy w naszym kraju), nowootwarte Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, Muzeum Warmii i Mazur w Lidzbarku Warmińskim oraz całodzienny rejs po Jeziorach Mazurskich na trasie: Giżycko - Mikołajki - Giżycko. Wracając zaś odwiedziliśmy olsztyńską Starówkę. Podziękowanie za ten wspólny czas w drodze!

27 lipiec 2023 - PIELGRZYMKA PROMIENISTA JANIKOWO - JASNA GÓRA

Powrót

PIELGRZYMKA DO BRDOWA, DOBROWY I ŚWINIC WARCKICH. 3 CZERWIEC 2023

Powrót

DROGA KRZYŻOWA ULICA MIASTA 31.03.2023

Trasa od kościoła pw b.Michała Kozala do kościoła NSPJ

Powrót

KONCERT KOLĘD 29 STYCZEŃ 2023

Powrót

WIELKI CZWARTEK 6.04.2023, WIELKI PIĄTEK 7.04.2023, GRÓB PAŃSKI, WIELKA SOBOTA

Powrót

WIELKA SOBOTA 8.04.2023

Powrót

PIELGRZYMKA NA JASNĄ GÓRĘ 2022

Powrót

31 MAJ 2022 PEREGRYNACJA OBRAZU MATKI BOŻEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ

Powrót

OPŁATEK WIGILIJNY PARAFIALNY KÓŁ PARAFIALNYCH

6 STYCZEŃ 2022

Powrót

5 maj 2013 KONSEKRACJA KOŚCIOŁA

Powrót

PIELGRZYMKA AKCJI KATOLICKIEJ DO ZIEMI ŚWIĘTEJ - 12 DO 20 LISTOPADA 2008 ROKU

Dzisiaj jest

poniedziałek,
24 czerwca 2024

(176. dzień roku)

Święta

Poniedziałek, XII Tydzień zwykły
Rok B, II
Uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela

Statystyki

stat4u

Adres parafii

Kościół parafialny pw.

Bł. Michała Kozala Bp i M

88-160 Janikowo

ul. Kozala 1


Konto parafialne

Konto bankowe w PBS Janikowo

96 8185 0006 0000 0390 2000 0001