"Miłość jest w tobie. To Boży dar.
A zatem, patrz w przyszłość i nie bój się powiedzieć Chrystusowi: tak!
Choć jest to miłość wymagająca.
Nie bój się powiedzieć: tak. Nie bój się kochać Chrystusa.
On pierwszy nas umiłował, umiłował do końca."

                                                               Jan  Paweł II  Watykan - Lednica  29. 05. 2004

Zadania dla Chrześcijanina

 

1.     Bądź świadkiem

Światu potrzeba dzisiaj bardziej świadków niż nauczycieli. Bądź świadkiem – dziel się doświadczeniem, że „spotkałeś Pana”, a nie pouczaj. Szukaj spotkań z Bogiem w liturgii, czytaniu słowa Bożego, w modlitwie. Najpierw głoś Jezusa-Zbawiciela, potem wymagania moralne. Nie zapominaj, że ucząc, także katechizując, jesteś sam uczniem.

 

2.     Bądź prorokiem nadziei

Dawanie świadectwa to wyraz afirmacji Bożego stworzenia. Nie odwracaj się od świata, nawet jeśli wiele cię w nim niepokoi. To Twój świat – jego ból ma być Twoim bólem. Bądź dla niego prorokiem nadziei, a nie prorokiem nieszczęścia. Czasem musisz walczyć – walcz jednak „o coś”, a nie „przeciw” komukolwiek. Każdy człowiek jest przecież drogą Kościoła. Ucz się od innych poprzez dialog.

 

3.     Bądź dla...

Świadectwo chrześcijańskie nie jest tylko indywidualne. Twoja wiara jest sprawą osobistą, ale nie sprawą prywatną. Twórz wspólnoty, umacniaj więzi, bądź blisko innych, żyj dla bliźnich. Nie bój się tracić czasu dla małych grup. Szukaj ludzi odrzuconych, niechcianych, zagubionych. Bądź dobrym Samarytaninem. Znajdź w swoim życiu miejsce dla ludzi ubogich, tak jak mieli oni miejsce wokół Jezusa.

 

4.     Bądź odpowiedzialny

Świadectwo ma prowadzić do zaangażowania. Twoje życie to Twoje powołanie. Gdziekolwiek jesteś, cokolwiek robisz – jesteś odpowiedzialny za Kościół i  za społeczeństwo. Nie uciekaj od tej odpowiedzialności, nawet kiedy jest trudno. Nie można być dobrym katolikiem, nie będąc dobrym obywatelem. Bądź dla wszystkich, stroń od partyjnych podziałów. Katholikos – znaczy przecież powszechny.

 

5.     Wymagaj od siebie

Świadectwo wymaga uzasadnienia. Dlatego myśl, czytaj, ucz się, pytaj, szukaj. Pogłębiaj swoją wiarę i jej zrozumienie. Ważne, abyś umiał jasno i zrozumiale wypowiadać „tak-tak, nie-nie” wynikające ze Spotkania, o którym świadczysz. Najwięcej wymagaj od siebie. Dostrzegaj własne błędy i pokornie je wyznawaj. Bądź wiarygodnym świadkiem: żyj zgodnie z tym, w co wierzysz i co głosisz.

         

 

Na fundamencie ludzkich serc

 
autor: Marcin Makohoński
"Kiedy w 1987 roku ówczesne władze wydały zgodę na budowę kościoła, miejsce, na którym miała stanąć nowa świątynia, było niedużym polem, cicho szumiącym oziminą w bliskości szarych brył pracowniczego osiedla" - tak rozpoczyna się historia najmłodszej parafii Janikowa, parafii pod wezwaniem błogosławionego biskupa Michała Kozala. Rozpoczynająca się w latach 80-tych historia wspólnoty to przede wszystkim czas wielkiej budowy, której podstawę nie stanowi wyłącznie betonowa konstrukcja, ale przede wszystkim żywy fundament ludzkich serc.
Janikowo, miasto liczące dziś 9,5 tysięcy mieszkańców, bardzo długo musiało czekać na nadanie praw miejskich. Mimo tego, iż od 1876 roku istniała tutaj najstarsza na Kujawach cukrownia, dopiero nastanie czasu Polski Ludowej i budowa dużych zakładów sodowych sprawiły, że 7 lipca 1962 roku Janikowo ustanowiono pełnoprawnym miastem. Nowe inicjatywy gospodarcze i przemysłowe spowodowały, iż nastąpił bardzo szybki rozwój miasta wraz z całą potrzebną do życia infrastrukturą. Wówczas powstało również robotnicze osiedle. Przez długi czas Janikowo miało tylko dwa kościoły: pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz kościół pw. św. Jana Chrzciciela (Janikowo-Ostrowo). Ponieważ były one oddalone od nowego robotniczego osiedla, postanowiono, iż pomiędzy mieszkalnymi blokami powstanie nowa parafia.
Betlejemka...
Starania o zgodę na wybudowanie nowej świątyni w Janikowie podejmowane były wielokrotnie. O utworzenie nowej parafii zabiegał także sam Prymas Tysiąclecia, Ks. Kard. Stefan Wyszyński. Zezwolenie na budowę świątyni uzyskano dopiero w 1987 r. Wtedy też erygowano parafię. Jej patronem został bł. bp Michał Kozal. Wybór nie był przypadkowy, gdyż właśnie 14 czerwca 1987 roku, w czasie swojej trzeciej pielgrzymki do Polski, Ojciec Święty Jan Paweł II dokonał beatyfikacji Sługi Bożego Biskupa Michała Kozala. Pierwszego maja 1988 roku na terenie wyznaczonym pod budowę świątyni, pod gołym niebem odprawiona została pierwsza Msza św. W niedługim czasie od tego historycznego dla dziejów parafii wydarzenia zbudowano tymczasową kaplicę, nazwaną "betlejemką". Przez cztery lata budynek-barak służył wiernym parafii jako ich pierwszy kościół. W tym samym czasie wybudowano dom parafialny, a jego parter zaadaptowano na tymczasową, lecz solidną kaplicę. Do dziś jest ona kościołem dla około 7600 wiernych. - W roku 1994 rozpoczęliśmy budowę kościoła, który został zaprojektowany z uwzględnieniem różnych potrzeb naszej młodej wspólnoty parafialnej - mówi proboszcz parafii pw. bł. Michała Kozala, ks. Ireneusz Doroszewski - i mimo wielu trudności każdego roku mury świątyni pną się ku niebu. W tym roku planowana jest największa inwestycja budowy - zamknięcie bryły kościoła. 54 tony stali tworzące więźbę dachową wraz z dachem zwieńczą mury nowej świątyni. Obiekt, którego projekt stworzył prof. Henryk Pracz z Politechniki Gdańskiej, będzie w stanie pomieścić jednorazowo blisko 3,5 tys. wiernych.
Żywy Kościół
Ksiądz Ireneusz Doroszewski uważa jednak, że najważniejszy jest Kościół, który tworzą ludzie - Żywa Świątynia. - Służba człowiekowi była i pozostaje głównym nurtem całej posługi Kościoła - uważa ks. proboszcz, który w swojej pracy duszpasterskiej stara się wspomagać rodziny i osoby borykające się z trudnościami dzisiejszej rzeczywistości społecznej. To właśnie z myślą o nich powstało przy parafii duszpasterstwo rodzin i ludzi pracy. Przy janikowskiej parafii działa również: Towarzystwo św. Wojciecha, Akcja Katolicka, Parafialne Koło Wspierania Powołań Kapłańskich, Rycerstwo Niepokalanej, Koło Przyjaciół Misji, Żywy Różaniec, a także Społeczny Komitet Budowy Kościoła. Poświęcenie świątyni w roku jubileuszu 25-lecia parafii w 2012 roku jest wielkim pragnieniem ks. Ireneusza Doroszewskiego.

Dzisiaj jest

piątek,
29 marca 2024

(89. dzień roku)

Święta

Piątek, Wielki Tydzień
Rok B, II
Wielki Piątek Męki Pańskiej

Statystyki

stat4u

Adres parafii

Kościół parafialny pw.

Bł. Michała Kozala Bp i M

88-160 Janikowo

ul. Kozala 1


Konto parafialne

Konto bankowe w PBS Janikowo

96 8185 0006 0000 0390 2000 0001