WYDARZENIA KTÓRE ODBYŁY SIĘ W NASZEJ PARAFII
W sobotę i niedzielę 11 i 12 maja 2024 roku gościliśmy w naszej parafii ROMCIA-TOMCIA (pana Romana Kempińskiego)
W niedzielę 12 maja, w naszej Parafii gościliśmy ROMCIA-TOMCIA (pana Romana Kempińskiego), znanego w naszym kraju autora rymowanych Ewangelii oraz wierszowanych, ilustrowanych książeczek biblijnych dla dzieci. Pan Roman przyjechał do nas ze Szczecina. Podzielił się z nami świadectwem swojej wiary. Mieliśmy również okazję do nabycia jego pięknych publikacji oraz muzycznych nagrań dla dzieci i dla wnuków, z imienną dedykacją samego Autora, który po każdej Mszy św. książeczki te rozprowadzał. Gdzie Boże świadectwo, tam i sporo radości…
Przykładowy wierszyk....
Na początku Słowo było,
Które z Boga pochodziło.
Przez nie wszystko to się stało,
Co się później wykonało.
Było Życiem i Światłością,
A dla ludzi szczęśliwością,
Która świeci im w ciemności
I prowadzi do Wieczności.
Posłał Bóg przed Słowem Jana.
Misja była niesłychana,
Bowiem świadczyć miał niezbicie,
Że ta Światłość daje Życie.
Słowo przyszło do nas w gości,
Jako do swojej własności.
Kto Je przyjął, ten moc miał,
Bożym dzieckiem już się stał.
Bo uwierzyć w Jego imię,
To od Boga dostać siłę.
A Słowo stało się Ciałem.
Widzieliśmy Jego chwałę,
Zamieszkało pośród nas.
Nastał wreszcie Boży czas.
Jan świadectwo o tym dał:
- Większy przyjdzie po mnie Pan.
On przewyższy mnie godnością,
Łaską, Prawdą i Miłością.
Tekst jest ze Świętego Jana.
Stąd pytanie się wyłania:
Kto jest Janem? A kto Słowem?
Czy ktoś na to mi odpowie?
Wyjazd do Sanktuarium w Płonkowie 1 maj 2024
Grupa parafian wspólnie z ks. Rafałem udała się rowerami 1 maja do Sanktuarium Kapłanów Męczenników w Płonkowie. Po dotarciu do Sanktu-arium powitał nas ks. kustosze Bogusław Krzemiński, który opowiedział o zamordowanym w tej parafii bł. ks. Marianie Skrzypczaku przy którego relikwiach odbyła indywidualną modlitwę. Rowerowi pielgrzymi mogli także zobaczyć pamiątki które pozostały po zamordowanym kapłanie.
PŁONKOWO – KAPŁANÓW MĘCZENNIKÓW
Sanktuarium utworzone zostało w 2013 roku. W grudniu 2006 roku odbyła się rekognicja, czyli ekshumacja, rozpoznanie i uroczyste przeniesienie do kościoła doczesnych szczątków bł. ks. Mariana Skrzypczaka, jednego ze 108 męczenników II wojny światowej (w gronie tym znalazło się 8 kapłanów z archidiecezji gnieźnieńskiej). Na skrzyni, w której zostały złożone umieszczono słowa błogosławionego wypowiedziane tuż przed śmiercią: „Jezu zlituj się!… Przebacz im…” Ks. Marian Skrzypczak urodził się 15 kwietnia 1909 roku w Janowcu Wielkopolskim. Jako młody ksiądz został skierowany do Płonkowa, gdzie po wybuchu II wojny światowej przyszło mu zastępować miejscowego proboszcza. Gdy w miejscowości zjawili się hitlerowcy początkowo chciał uciekać i schronić się u rodziców w Toruniu. Został jednak w poczuciu kapłańskiego obowiązku i troski o powierzonych mu wiernych. Zginął 5 października 1939 roku, bity i katowany, a później zastrzelony przez hitlerowców w pobliżu kościoła. Według świadectwa Czesława Dziewuckiego, które wykorzystano w procesie beatyfikacyjnym w chwili śmierci ks. Skrzypczak prosił Boga o przebaczenie dla swoich oprawców. Beatyfikacja ks. Mariana Skrzypczaka odbyła się w 1999 roku podczas siódmej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Ojczyzny. Zaliczył on wówczas do grona błogosławionych 108 męczenników, którzy ponieśli śmierć męczeńską w czasie II wojny światowej. Wśród nich było 8 kapłanów z archidiecezji gnieźnieńskiej, oprócz bł. ks. Mariana Skrzypczaka także: bł. ks. Stanisław Kubski, bł. ks. Władysław Demski, bł. ks. Jan Nepomucen Chrzan, bł. ks. Alojzy Sobaszek, bł. ks. Franciszek Dachtera, ks. Antoni Świadek, ks. Władysław Mączyński.
W sobotę, 24 lutego 2024 roku w Markowicach, zorganizowany został zwyczajowo (w godz. 9:30-13:00), Dzień skupienia „Żywego Różańca” dla regionu inowrocławskiego (obok spotkań w Gnieźnie, we Wrześni i we Wągrowcu). Osoby należące do Stowarzyszenia, którym pozwoliło na to zdrowie oraz Ci, którym bliska jest modlitwa różańcowa (zainteresowane udziałem w tym wielkopostnym wydarzeniu), chętnie podjęły to zaproszenie. Pielgrzymowało nas łącznie 29(30) osób. Oby następnym razem jeszcze więcej! Bóg zapłać za tę wspólnotę modlitwy!
JANIKOWSKI ORSZAK 3 KRÓLI - 6 STYCZEŃ 2024
W uroczystość Objawienia Pańskiego wyruszył już zwyczajowo z placu przed Cukrownią janikowski Orszak 3 Króli, w którym przemaszerowaliśmy do Hali Widowiskowo - Sportowej, gdzie wspólnie śpiewaliśmy kolędy, odbyły się jasełka w formie niezwykłej pantomimy, miała miejsce loteria fantowa oraz wręczenie nagród dzieciom, które uczestniczyły w gminnym konkursie plastycznym. Podczas imprezy zbierano fundusze na rehabilitację małego Franka; m.in. poprzez upieczone blachy ciasta, przyniesione do Hali. Bóg zapłać!!
OPŁATEK PARAFIALNY PRZEDSTAWICIELI KÓŁ I STOWARZYSZEŃ PARAFIALNYCH - 17.12.2023
11 LISTOPAD 2023 NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
28 PAŹDZIERNIK 2023 -PIELGRZYMKA DO: GOŚCIESZYNA, GNIEZNA, KOŁACZKOWA (PARAFIA POD WEZWANIEM ŚW. JUDY TADEUSZA), BIECHOWA (MATKA BOŻA POCIESZENIA)
Spotkanie z ks. pr. Bogumiłem Czulińskim w Kołaczkowie
17. 09.2023 Pielgrzymujemy na Kalwarię Pakoską
WYJAZD NA LEDNOGÓRĘ I LEDNICĘ
PIELGRZYMKA PARAFIALNA NA MAZURY 5 - 7 WRZESIEŃ 2023
W terminie od 5 do 7 września (wtorek - czwartek) odbyła się autokarowa pielgrzymka parafialna na Mazury (z noclegami i posiłkami w Sanktuarium w Świętej Lipce). W programie znalazło się także Sanktuarium w Gietrzwałdzie, Klasztor w Stoczku Warmińskim (miejscu uwięzienia Bł. Prymasa Tysiąclecia, związanym z początkiem maryjnej odnowy w naszym kraju), nowootwarte Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, Muzeum Warmii i Mazur w Lidzbarku Warmińskim oraz całodzienny rejs po Jeziorach Mazurskich na trasie: Giżycko - Mikołajki - Giżycko. Wracając zaś odwiedziliśmy olsztyńską Starówkę. Podziękowanie za ten wspólny czas w drodze!